2. DEN – ÚTERÝ

Den s historií a tradicemi – návštěva královského hradu Křivoklát, exkurze ve slavné sklárně a koupání v řece Berounce…

Milí táborníci!

Včera jsme si slíbili, že každý den našeho společného dobrodružství bude věnovaný trošku něčemu jinému. Co to bude dnes? Dnes začneme malinko historií. Společně nás čeká návštěva jednoho z našich nejstarších královských hradů – Křivoklátu. Na Křivoklát pojedeme asi necelou hodinu. Hrad je uprostřed krásné přírody a je pořádně starodávný – už z roku 1230. Hrad byl sídlem spousty českých králů, a během prohlídky uvidíme i opravdický královský trůn. Ale Křivoklát sloužil i jako obávané vězení a měl i svou vlastní hladomornu a mučírnu. I tam se během naší společné prohlídky podíváme.

Věděli jste, že na hradě se natáčely některé slavné filmové pohádky, například Jak se budí princezny nebo Anděl Páně? Prohlédneme si spolu i tahle místa.

2. DEN – ÚTERÝ

Táborníci, viděli jste už někdy na vlastní oči, jak se dělá sklo? To totiž bude druhá zastávka našeho prvního výletu. Z Křivoklátu je to kousek, jen asi 20 minut cesty. Pojedeme do malého městečka, které se jmenuje Nižbor. Ve městě je sklárna, která patří mezi nejstarší u nás. Je víc než 100 let stará a jmenuje se Ruckl. Společně se projdeme celou sklárnou a uvidíme krok za krokem, jak se fouká ještě horké sklo, jak se postupně ochlazuje, brousí a leští, až z něj jsou krásné skleničky, mísy a vázy.

Po návštěvě sklárny nás čeká moc dobrý oběd, a po obědě si podle počasí vybereme buď cestu do Koněpruských jeskyní (když bude venku ošklivo), nebo si dáme společně pořádnou koupačku na břehu krásné řeky Berounky. Slibujeme, že ať tak nebo tak, bude to fajn !!!

ODJEZD: v 8.30 Anglická 21, Praha 2

NÁVRAT: přibližně 17.00 (bude upřesněno)

 

 

 

VĚDĚLI JSTE ŽE…

Několik zajímavostí o místech, která dnes společně navštívíme, a možná jste o nich neslyšeli nebo jste na ně už zapomněli…

Hrad Křivoklát byl nejenom sídlem českých králů ale také obávaným vězením? Mezi jeho nejslavnější vězně patřili mladý král Karel IV, který tady byl vězněný v dětsví skoro čtyři roky, a také slavný alchymista Edward Kelly, kterého si možná pamatujete z filmu Císařův pekař a pekařův císař. Ten se dokonce pokusil z vězení na hradě utéct, jenže se mu přetrhlo lano, spadl a zlomil si nohu.

Křivoklát byl mnohokrát postižený ohněm? V podstatě každých 200 let byl hrad postižen velkým požárem. Největší dva se odehrály v roce 1643, kdy oheň zničil celkem 38 místností, a v roce 1826, kdy popelem lehl v podstatě celý hrad.

Sklárna Ruckl byla založena už v roce 1846? Patří k nejstarším stále fungujícím sklárnám u nás. Sklárna je také jedinou sklárnou na světě, která vyrábí růžový a černý křišťál.

proč jet s námi

Důvod číslo 2 – program nabitý dobrodružstvím a různými aktivitami každý den!

Děti milují, když jejich tábory mají pestrý, zábavný a dobrodružný program. U nás máme pro každého něco! Jeden den kutáme ve skále drahokamy, další den se díváme, jak se vyrábí sklo, další se projíždíme mezi antilopami a žirafami. Co víc si přát?