1.DEN – PONDĚLÍ

Den hledání drahokamů a návštěva Máchova jezera s projížďkou na lodi, řáděním na pláži a exkurzí v muzeu Čtyřlístku v městečku Doksy…

Milí táborníci! Víte, co znamenají slova jaspis, křišťál, citrín, achát, záhněda nebo ametyst? Říká se jim polodrahokamy a dnešní dobrodružství nás zavede na místo, kde se tyhle polodrahokamy dají najít.

Kozákov je horou plnou polodrahokamů a drahých kamenů. Vyskytují se tam ametysty, záhnědy, citríny, chalcedony, acháty, jaspisy i karneoly. V jižním svahu Kozákova je budeme moci po dohodě s majitelem Votrubcova lomu hledat a pak si nález vybrousit v místní brusírně.

Votrubcův lom kdysi sloužil jako těžiště drahých kamenů, avšak dnes je tato oblast Národní přírodní památkou a těžba je zde zakázána. Lom je vysoký asi 40 m a leží na jižní straně Kozákova. Kdo má trochu štěstí, může i dnes zde nalézt nějaký ten polodrahokam. Lom je ve vlastnictví pana Votrubce a přístupný po domluvě s ním. K Votrubcovu lomu patří Muzeum drahých kamenů, které se nachází nedaleko lomu.

Vstupenka do muzea u Votrubců dnes opravňuje návštěvníky i k vlastnoručnímu kutání v lomu. Pokud se vám podaří nějaký polodrahokam najít, v muzeu si jej můžete nechat vybrousit.

1.DEN – PONDĚLÍ

Po obědě se přesuneme na odpolední program do městečka Doksy, které leží přímo na březích Máchova jezera.

Udělám se okružní plavbu parníkem kolem celého jezera, a potom se dosyta vyřádíme v Doksech na plážích a v místním akvaparku.

V případě špatného počasí si místo pláže užijeme návštěvu místního Muzea Čtyřlístku. Protože, jak možná nevíte, Třeskoprsky, kde žijí Myšpulín, Bobík, Pinďa a Fifinka, jsou ve skutečnosti Doksy a právě v Doksech má Čtyřlístek své vlastní muzeum.

Raritou muzea je mimo jiné i to, že se zde můžete setkat se všemi postavičkami v téměř životní velikosti, nahlédnete do Fifinčiny kuchyně, nebo spatříte Myšpulínovy vynálezy. V muzeu je i místo na hraní, kreslení.

ODJEZD: v 8.30 Anglická 21, Praha 2

NÁVRAT: přibližně 17.00 (bude upřesněno)

 

 

 

 

 

VĚDĚLI JSTE ŽE…

Několik zajímavostí o místech, která dnes společně navštívíme, a možná jste o nich neslyšeli nebo jste na ně už zapomněli…

 Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší? No, nazývat ho horou je trochu přehnané, se 744 metry nadmořské výšky je spíš vrchem. Na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 zpřístupněna rozhledna, která návštěvníkům umožňuje nádherný kruhový výhled. Za krásného počasí lze odtud vidět až na čtvrtinu Čech.

Máchovo jezero není ve skutečnosti jezero, ale rybník, a to navíc pěkně starý rybník? Byl založen už v roce 1366 Karlem IV. Uprostřed jezera jsou dva ostrůvky, jeden se jmenuje Myší zámek a druhý Kachní jezero. Jsou krásné, ale veřejnosti nepřístupné, protože se na nich nacházejí ornitologické rezervace. 

Máchovo jezero je oblíbené mimo jiné i proto, že vstup do vody je velmi pozvolný? Jeho hloubka však v nejhlubším místě dosahuje až 12 metrů.

Časopis Čtyřlístek oslavil minulý rok už 50 narozeniny? Je to tak, první číslo vyšlo už v roce 1969.

 

proč jet s námi

Důvod číslo 1 – bezpečnost vašich dětí v nejisté době.

Protože prožíváme zvláštní a neobvyklou dobu, forma, jakou jsou naše letní tábory pro rok 2020 organizovány, je to nejbezpečnější, co můžete pro vaše děti letos v létě udělat. Děti jsou v malých, homogenních skupinách, které se během celého tábora nemění. Většinu času strávíme venku, na čerstvém vzduchu a na sluníčku.